Podstawy wznoszenia budynku. Co to są wiązary dachowe? Co należy o nich wiedzieć?

W powszechnym mniemaniu dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej powierzchni, zwykle złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak znacznie bardziej zawiła i obszerna. Dach nie jest bowiem jedynie paroma dachówkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów. Pośród nich są części wewnętrzne, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe.

Czym są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz biorąc, jest to pewnego rodzaju szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to technologia stosowana najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach ma dużą powierzchnię.

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których musimy pamiętać, gdy samodzielnie budujemy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, w związku z czym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W dodatku jest to rozwiązanie ze wszech miar tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie pokusić.