Piec na pellet czy ekogroszek? Jakie rozwiązanie wybrać?

W ostatnim czasie niezwykle często można z każdej strony usłyszeć dyskusje na temat tego, które rozwiązanie jest lepsze i bardziej wydajne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, kwestia ta nie jest jakkolwiek jasna i bardzo ciężko stwierdzić, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Dobrze jest jednak zapoznać się z ich charakterystyką i dobrać taki sposób ogrzewania domu, który pasuje do naszych oczekiwań oraz potrzeb. 

Ekogroszek kontra pellet drzewny – czym się różnią?

Pellet drzewny jest nowoczesny i niezwykle ekologiczny. Jest tak dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnego rodzaju elementów natury, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Docenia się przede wszystkim jego efektywność, ale także gwarantowaną przez pellet troskę o naturę – nie wpływa on w znaczący sposób na naszą planetę, w przeciwieństwie do trochę bardziej archaicznych rodzajów ogrzewania domów. 

Ekogroszek hurt jest natomiast paliwem stałym, które zostało wyprodukowane w formie niewielkich kulek – stąd też jego nazwa. Rozwiązanie to charakteryzuje się przede wszystkim dużą kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie można również narzekać na ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem niewielka.

To tylko i wyłącznie Twoja decyzja

Podsumowując – nie można zdecydować, czy lepszy jest pellet czy ekogroszek. Pod licznymi względami w zasadzie nie ma między nimi różnic, uzupełniają się także pod względem plusów i minusów. Przez to bardzo trudno wybrać faworyta tego pojedynku. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i wymaganiami i sugerując się nimi, wybrać: pellet czy ekogroszek?