Parkiet czy panele? Wady i zalety obu rozwiązań

Szeroki wybór

Niezwykle ważną kwestią w trakcie urządzania domu lub mieszkania jest z pewnością wybór podłogi do poszczególnych pokoi. Typów jest bardzo dużo, począwszy od wykładzin, a skończywszy na kafelkach. Co bardziej wymagające osoby, które w szczególności uwielbiają tradycyjne rozwiązania, z pewnością skupią się jednak na drewnianych podłogach. Zawsze stoi się wtedy przed dylematem: skusić się na parkiet czy panele?

Istota pielęgnacji

Zanim przejdziemy do poszczególnych minusów i zalet obu alternatyw, trzeba położyć duży nacisk na fakt, że niezależnie od tego, czy wybierzemy panele, czy parkiet, powinniśmy zaopatrzyć się w lakier do podłogi. Jest to podstawa odpowiedniej pielęgnacji drewna, które znajduje się pod naszymi stopami.

Co wybrać?

Parkiet jest rozwiązaniem znacznie droższym, ale przy tym bardzo wytrzymałym. Cena paneli może być trochę bardziej kusząca, ale tutaj musimy zdawać sobie sprawę z niezbyt dobrej akustyki oraz tego, że panele są o wiele mniej wytrzymałe, przez co mogą starczyć na kilka lat mniej. Warto zatem podjąć wybór na podstawie ilości pieniędzy, jakie posiadamy na ten zakup oraz oczekiwań w kwestii wyglądu oraz wytrzymałości. Trzeba również wiedzieć, że parkiet jest bardziej wymagający względem podłoża, na którym się znajduje.