Okna drewniane czy plastikowe – które lepsze dla Ciebie?

Jeśli myślałeś kiedyś nad wymianą okien, albo zacząłeś budowę domu i musisz wybrać które ramy okienne kupić, to ten artykuł jest dla Ciebie. Z pewnością jesteś świadomy, że w sklepach znajdziemy różne typy okien. Segregujemy je ze względu na sposób montowania, otwierania i przeznaczenie, lub na materiał z jakiego są zrobione. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skoncentrujmy się jednak na surowcu i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie lepszy.

Styl rustykalny i okna z drewna, czy nowoczesny z oknami z plastiku?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób produkcji znajdziesz je jedynie w uniwersalnych wymiarach. Zazwyczaj są białe, ale na rynku dostępne są farby i folie, które pozwolą Ci na metamorfozę i dopasowanie ich do wnętrza. Okna z PCV będą więc doskonałe do stylu loftowego i nowoczesnego.

Okna drewniane wyróżniają się naturalnym wyglądem. W zależności od rezultatu jaki zamierzasz otrzymać możesz skorzystać z najpopularniejszego drewna sosnowego albo zastanowić się nad bardziej prestiżowym świerkiem lub modrzewiem.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to na pewno interesuje Cię, że świetnie pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi detalami domu. Dodatkowo okna drewniane możesz wykonać w każdym kształcie i rozmiarze. W odróżnieniu od okien plastikowych są idealne do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie postaw na krakok.pl.

Okna plastikowe – minimalizm czy przeciętność

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to z pewnością zainteresuje Cię aspekt finansowy. Cena okien z PCV z całą pewnością jest korzystniejsza. Ramy są wytrzymałe i funkcjonalne, nie trzeba ich konserwować. Okna są rzecz jasna odporne na wilgoć i pogodę. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczna będzie ich wymiana. Oprócz tego weź pod uwagę, że potrafią one zmienić kształt z powodu zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim polecana firma od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Na co zwrócić uwagę przy oknach drewnianych

Ponieważ znamy już zalety i wady tworzywa sztucznego to przeanalizujmy teraz okna drewniane. Cechą charakterystyczną tych ram jest trwałość, są twarde, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno zdecydowanie lepiej od plastiku znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane też posiadają wady. To co różni je od plastiku to to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama minimum trzykrotnie w ciągu roku musi być czyszczona i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku wymagane jest skontrolowanie stanu lakieru i potencjalnych wad. Drewno za to, w przeciwieństwie do PCV nie ma w zwyczaju odkształcać i odbarwiać się. Wiedz, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji zastanów się czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Koniecznie weź pod uwagę czy znajdziesz czas na pielęgnację ram. Jeżeli już teraz wiesz, że nie znajdziesz chwili na regularne czyszczenie i konserwację, może lepiej zainwestować w okna plastikowe i przyozdobić je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.