Kto to jest architekt wnętrz i co robi?

W ostatnim czasie korzystanie z pomocy architekta wnętrz jest coraz częściej spotykane. W ten sposób nasz dom zyska nie tylko nowy wygląd, ale również zmieni się na w większym stopniu funkcjonalne. Koszt za tych projektantów nie jest z góry ustalony. Różni się zależnie od miejscowości lub zakresu pracy. Co jeszcze wpływa na finalny koszt takiej usługi? Na jaką cenę możemy być przygotowani w Warszawie?

Wpis został napisany z pomocą Michał Strawa – architekt wnętrz z Warszawy.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz wykonuje projekty wnętrz budynków. Jego obowiązkiem jest nie tylko piękne rozmieszczenie wyposażenia, ale także sprawienie, że pomieszczenie będzie praktyczne. Architekci po studiach posiadają także pojęcie na temat materiałów wykończeniowych, umieją tworzyć rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D lokali. Architekci świetnie znają zaawansowane programy graficzne. Dobrze jest nie mylić architekta wnętrz z projektantem oraz dekoratorem. Architekt posiada wykształcenie kierunkowe i jest inżynierem, aby być projektantem i dekoratorem nie trzeba mieć żadnego wykształcenia kierunkowego.

Dlaczego cena za projekt mieszkania jest inna niż za projekt domu?

Szczególnie ważna jest wielkość i rodzaj urządzanej przestrzeni. Z pewnością inna cena będzie za kawalerkę, niż za piętrowy domek. Tutaj sprawa nie jest oczywista, gdyż przeważnie architekt weźmie większą opłatę za 1m2 za zaprojektowanie mieszkania niż domu. Spowodowane jest to tym, że w domach przeważnie jest dużo miejsca i można sobie pozwolić na dużo więcej wyboru w projektowaniu. W mieszkaniu natomiast liczy się każdy jeden metr i kawałek przestrzeni. Zrobienie praktycznej przestrzeni w malutkim mieszkaniu wymaga zdecydowanie więcej czasu.

Nie oznacza to jednak, że plan mieszkania będzie kosztowało więcej niż dużego domu. Architekci najczęściej określają cenę za 1m2 a kawalerka jest dużo mniejsza niż dom.

Od czego jeszcze zależy cena za architekta wnętrz?

Poza rodzajem i wielkością projektowanej przestrzeni ważne są kwalifikacje i doświadczenie architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, oznacza to, że pomimo istnienia studiów w tym zakresie – nie musisz ich skończyć żeby zajmować się projektowaniem wnętrz. Na rynku na pewno jest wiele osób oferujących takie usługi a nie mających wcale doświadczenia. Należy więc sprawdzić jak długo projektant jest na rynku, czy ma jakiekolwiek opinie za aranżację wnętrz w Warszawie i czy ma wykształcenie kierunkowe.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka ma wpływ na cenę projektu jest jego zakres. Możesz zakupić u projektanta zrobienie projektu koncepcyjnego a także kompleksowego. Projekt kompleksowy zapewnia zdecydowanie więcej niż pierwszy rodzaj projektu, jednocześnie zawierając jego elementy. W ramach tego dostajesz różne możliwości układów pokoi, aranżację mebli, warianty materiałów wykończeniowych, ale również projekt 3D domu i pełną dokumentację techniczną.