Kiedy przydają się elektronarzędzia i kto z nich korzysta?

W każdym mieszkaniu zazwyczaj posiadamy elektronarzędzia, ale zdarza się, że nie jesteśmy tego świadomi. Są takie elektronarzędzia, które są pomocne przy każdym remoncie domu, ale również takie przyrządy, które używane są przy cięższych i bardziej fachowych zadaniach, więc raczej nie ma potrzeby aby kupować. Co to są te elektronarzędzia, jakie wyróżniamy i kto może się zainteresować zakupem ich?

Charakterystyka elektronarzędzi

Elektronarzędzia zostały zrobione żeby przyspieszyć wiele prac naprawczych i domowych. Są wyposażone w silniczek elektryczny i są one napędzane prądem – w sklepach znajdziemy takie, które powinno się włączyć do prądu, lub takie z akumulatorkiem. Są one mocne i umożliwiają wykonanie takich prac, które byłyby niezmiernie czasochłonne przy pomocy tradycyjnych ręcznych narzędzi, albo byłyby wręcz nie do wykonania. Możemy zrobić nimi otwór w ścianie, oraz przeciąć jakieś twarde materiały. Wybierając elektronarzędzia koniecznie spójrzmy na sposób zasilania – te, które trzeba podłączyć do gniazdka z prądem nie będą się rozładowywały, jednak będą słabym nabytkiem jeśli chcemy pracować w miejscu, w którym prądu nie ma, przykładowo w ogródku. Na dodatek powinniśmy być przygotowani na to, że trzeba będzie rozplątywać kabel. Elektronarzędzia, które posiadają akumulator często mają dużo niższą moc i szybko się rozładowują. Nie posiadają jednak przewodu więc są bardzo mobilne i nic nie stoi na przeszkodzie aby trzymać je także w samochodzie.

Które elektronarzędzia przydadzą się w domu?

Wiertarka

Prawdopodobnie najpopularniejszym i najbardziej powszechnym elektronarzędziem jest wiertarka. Przydaje się podczas wszystkich prac remontowych i pomaga przy wierceniu dziur w ścianie, drewnie a nawet metalu. Możemy kupić ją w wersji podstawowej, albo z opcją wiercenia udarowego, dzięki czemu będziemy mogli wywiercić otwory również w ścianie zbrojonej albo murze z cegieł. Jeśli planujemy robienie otworów w betonie, kamieniu albo marmurze to może się przydać wiertarka z funkcją młota udarowego, czyli młotowiertarka.

Wkrętarka

Następnym elektronarzędziem jest wkrętarka, możemy ją kupić osobno, ale też kupić wiertarkę z funkcją wkrętarki. Ta jest przydatna podczas przykręcania i wykręcania śrub i wkrętów. Do tego przeważnie można użyć śrubokrętu, jednak przy większej ilości tego typu zadań, elektronarzędzie niezmiernie ułatwia oraz przyspiesza pracę.

Szlifierka

Przeważnie w warsztacie majsterkowicza zobaczymy też szlifierkę, którą można wykorzystać podczas przecinania metalu, betonu albo materiałów ceramicznych, ale też do szlifowania, oczyszczania oraz usuwania rdzy z różnych powierzchni.

Jakie jeszcze elektronarzędzia warto mieć w swoim warsztacie?

W dodatku w warsztacie dość często odnajdziemy pilarkę, która stosowana jest zazwyczaj do cięcia drewna , a także tworzyw sztucznych.

Majsterkowicze często mają w swoim wyposażeniu spawarkę. Łączy ona elementy metalowe za pomocą spoiwa. Prawie tak samo jest w przypadku lutownicy. Za jej pomocą również można trwale scalić części metalowe. Różnicą jest w tym przypadku to, że spoiwem jest lut. Do elektronarzędzi zaliczymy też frezarkę oraz strug elektryczny.

Źródło: Elkom – centrum elekektronarzędzi