Jakie są koszty montażu fotowoltaiki?

Fotowoltaika w naszym kraju zyskuje na popularności, co chwilę tysiące polaków stawia na to rozwiązanie podczas odnawiania swojego domu. Jeszcze nie tak dawno było to rozwiązanie zarezerwowane dla bogaczy, obecnie można zobaczyć fotowoltaikę niemal na każdym domu. Wielka fala na fotowoltaikę trwa i nic nie słychać o jej końcu, a ekologiczne źródła energii to prawda a nie odległe marzenie. Podwyżki cen energii ,a także coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej z rezultatem zachęcają klientów do kupna fotowoltaiki. dzisiaj zobaczymy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, iż panele fotowoltaiczne w tak zawrotnym tempie zyskują popularność? Jakie są koszty ich założenia? Jak zaoszczędzić decydując się na panele fotowoltaiczne? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Dlaczego ceny fotowoltaiki są coraz niższe?

Na to składa się masa czynników. Najbardziej do obniżenia kosztów fotowoltaiki przyczynia się rozwój technologii. Technologia fotowoltaiczna jak każdy inny rodzaj nieustannie zmienia się, to daje możliwość na wytwarzanie tańszych i wydajniejszych paneli fotowoltaicznych.

Dodatkowo na rynku możemy zauważyć znacznie większą konkurencję. Otwiera się coraz więcej firm zajmujących się fotowoltaiką, żeby pozyskać nabywców stale ścigają się ze sobą oferując coraz mniejsze ceny za produkty i serwis.

Następnym aspektem są różne dotacje, które można uzyskać inwestując w fotowoltaikę. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, który pozwala na otrzymanie dopłaty na kupno paneli fotowoltaicznych. Mój prąd gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych

Cena montażu fotowoltaiki w tym momencie waha się między 20 000 – 26 000 zł za około 5 kWh. Ceny bardzo dynamicznie się zmieniają, lecz na ich poziom wpływa głównie ilość i jakość indywidualnych elementów.

By wycenić koszt instalacji paneli fotowoltaicznych dla domu wolnostojącego kluczowym aspektem jest wybranie mocy instalacji. Należy wybrać inwestycję w technologię która całkowicie zapewni roczne zużycie energetyczne Twojego domu. Uśredniając wynosi ono około 4000 kWh. Jeśli weźmiesz pod uwagę możliwe utraty energii, które mogą pojawić się w czasie używania wystarczającym będzie system o mocy 5 kWh.

Musisz wziąć również pod lupę technologię w jakiej zrobione są oddzielne elementy, która wpływa na ich cenę. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim elementy polikrystaliczne, monokrystaliczne jak też amorficzne. W trakcie wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki obiecuje firma a także wydajność podzespołów. Zobacz także dokładnie typ inwertera oraz mikroinwerterów.

Jak polepszyć efektywność paneli fotowoltaicznych?

Aby utrzymać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych w trakcie montowania należy pamiętać o paru kwestiach które wpłyną na ich wydajność:

Panele fotowoltaiczne powinny być zwrócone na południe, w ten sposób mogą uzyskać dobrą wydajność jak też wykorzystać maksymalnie moment kiedy słońce oświetla je najmocniej. Gdy jest to niemożliwe, zainstaluj panele na zachód lub wschód.

Panele fotowoltaiczne dają najlepsze działanie kiedy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli instalowanych na ziemi jak i tych na dachu.

Pamiętaj, aby miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych było całkowicie pozbawione cienia, uchroni cię to przed stratą ich wydajności.