Jak wybrać idealne drzwi drewniane?

Zakup odpowiednich drzwi nie jest prosty. Wyjątkowo popularne są drzwi drewniane – szczególnie firmy DRE i Porta. Niemniej, żeby odpowiednio je dopasować, przy ich zakupie powinno się wziąć pod uwagę parę najistotniejszych aspektów. Jak znaleźć drzwi z drewna? Co wziąć pod uwagę przy ich wyborze? 

Partnerem tego tekstu jest sklep Green Step – sprzedawca drzwi marek Porta i Dre.

Czym się różnią drzwi przylgowe i bezprzylgowe – które będą lepsze?

Aby lepiej zauważyć różnice między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi, na początku warto dowiedzieć się czym jest przylga. Jest to charakterystyczne wcięcie w bocznej krawędzi. W drzwiach przylgowych uskok nachodzi na ościeżnice i przestaje być widoczny. Tego typu drzwi mają typowy wygląd oraz widoczne zawiasy, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w większości wnętrz. Z kolei drzwi z przylgą razem z ościeżnicą tworzą jedną powierzchnię. Prezentują się bardzo nowocześnie oraz minimalistycznie. Dodatkowo, wizualnie zwiększają przestrzeń, dlatego są wybierane na niewielkie powierzchnie.

Dla kogo drzwi pełne, a dla kogo przeszklone?

Wybór między drzwiami z szybą a pełnymi powinien zależeć głównie od własnych wymagań. Z całą pewnością drzwi z szybą będą prezentować się znacznie lżej i dostarczą światło do pomieszczenia, z tych powodów powinno się je wybierać szczególnie na niewielkich przestrzeniach. Drzwi z szybą świetnie sprawdzają się przykładowo do wszechstronnego salonu, łazienki lub jadalni. Z kolei pełne drzwi gwarantują większą prywatność – z tego powodu wybiera się je na przykład do sypialni. Ponadto pełne drzwi zapewniają świetną izolację przed dźwiękiem i temperaturą.

Drwi drewniane – jaki gatunek drewna wybrać?

Na rynku dostępne są nie tylko rozmaite typy drzwi z drewna, ale też wiele gatunków drewna. Jak wybrać odpowiedni?

Drewno dębowe

Drewno dębowe to bardzo często wybierane rozwiązanie. Wyróżniają się przede wszystkim dużą odpornością, dzięki czemu są najlepszym rozwiązaniem na wiele lat. Drzwi z dębu są kosztowne, jednak wiąże się to z ich wysoką jakością.

Drzwi z drewna olchowego

Drzwi olchowe są lekkie i łatwe do przetransportowania. Lepiej jest stosować je we wnętrzach, gdzie nie będzie miało kontaktu z wodą. Drzwi olchowe wyróżniają się wyjątkowym, ciepłym kolorem, który doskonale komponuje się z wystrojem wnętrza.

Sosna

Drzwi sosnowe komponują się niemal do każdego wnętrza. Jest to nie tylko stosunkowo tanie, ale i łatwe w obróbce drewno. Drzwi można malować, nie tylko po to, aby nadać im wybrany kolor, ale też, żeby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem.

Jakiej firmy drzwi będą najlepsze?

Podczas wybierania dobrych drzwi nie powinno się pomijać ich marki DRE i Porta. Warto wybierać tylko renomowanych producentów, jak na przykład Porta lub DRE. Obydwie charakteryzują się przede wszystkim dbałością o najdrobniejsze szczegóły, wieloletnią pozycją na rynku i dużym doświadczeniem. Dzięki temu można spodziewać się jedynie produktów wysokiej jakości, a także fachowej pomocy.