Filtry siatkowe, żwirowe i dyskowe w systemach nawadniania ogrodu

Czemu tak właściwie konieczne są filtry przy systemach nawadniających ogród? Nade wszystko ograniczają one zanieczyszczanie roślin osadami, które przenosi woda w procesie deszczowania. W dodatku utrzymują system nawadniania w dobrej kondycji i dbają o jego właściwą pracę. Opłaca się je stosować nawet gdybyśmy nie korzystali z deszczówki, dlatego, że zawsze może wystąpić sytuacja kiedy pojawią się zabrudzenia przykładowo podczas modernizacji systemu nawadniania.

Filtry koniecznie trzeba dobierać ze względu na typ i wielkość pojawiających się zanieczyszczeń oraz maksymalny przepływ. W sklepach możemy kupić 3 różne typy filtrów, wobec tego każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Filtry siatkowe – charakterystyka

Filtry siatkowe – np. takie z Watermil są najmniej skomplikowanymi filtrami do systemów nawadniających. Są to filtry mechaniczne i do pozbycia się brudów wykorzystują siatkę, która jest we wkładzie umieszczonym w obudowie. Filtr siatkowy doskonale sprawdzi się przy czyszczeniu wody z drobinek organicznych.

Warto wiedzieć, że filtry siatkowe możemy użytkować samodzielnie, ale też jako dodatkowy filtr do tych żwirowych – w takiej sytuacji mamy dwa razy większą niezawodność w oczyszczaniu wody.

Na rynku dostaniemy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnicę znajdziemy w sposobie ich oczyszczania z brudów. Te manualne trzeba czyścić samemu poprzez wyciągnięcie wkładu, który kolejno należy obmyć pod bieżącą wodą. Filtry półautomatyczne mają taki jakby czujnik, który wskazuje, że konieczne jest umycie wkładu. Wciąż należy samodzielnie wykonać taką czynność, ale jest to dużo prostsze niż podczas czyszczenia filtrów manualnych. I na koniec są też filtry całkowicie automatyczne, które posiadają indykatory zanieczyszczenia, plus do tego sterownik, który automatycznie czyści siatkę filtra.

Filtry żwirowe – do czego służą i czym się wyróżniają?

Filtry żwirowe (zobacz) czasami stosowane są wraz z filtrami siatkowymi. Jest to spowodowane tym, że czyszczą one wodę z pewnych substancji takich jak żelazo i mangan. Filtr siatkowy w takich sytuacjach wspomaga oczyszczanie wody powierzchniowej i odfiltrowuje te odpady, z którymi filtr piaskowy nie daje sobie rady.

Filtry żwirowe możemy podzielić na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony mają niewielkie rozmiary i charakteryzują się dużą przelotnością. Służą zazwyczaj do filtrowania zawiesin mineralnych.

Filtry beczkowe natomiast znajdują zastosowanie podczas odżelaziania i odmanganiania, usuwania zanieczyszczeń z wód powierzchniowych lub pozbywają się szczególnie małych zawiesin mineralnych. Takie filtry wypełniane są dokładnie dobranym do typu zanieczyszczeń materiałem filtrującym.

Charakterystyka filtrów dyskowych

Filtry dyskowe – np. takie filtry z Watermil wyglądem i wielkością są bliższe filtrom siatkowym, niż żwirowym. Służą do filtrowania wody z małych zanieczyszczeń jak przykładowo pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Warto wiedzieć, że jeżeli chcemy pobierać wodę ze zbiorników rzecznych albo jeziorek to o wiele korzystniej jest zastosować filtr żwirowy.

Filtry dyskowe zbudowane są z rusztu z dyskami plastikowymi, które mają za zadanie zbierać zanieczyszczenia. Dokładnie tak jak filtry siatkowe konieczne jest czyszczenie ich – w takiej sytuacji powinno się zdjąć obudowę, wyciągnąć dysk, umyć go pod bieżącą wodą i znowu wsunąć do obudowy.

Ważne jest to, że filtry są wielokrotnego użytku – wystarczy zakupić nowe wtedy, kiedy zniszczą się. W sklepach kupimy kilka modeli filtrów i zanim zdecydujemy się na konkretny typ, dobrze by było obadać który powinien się nam sprawdzić. Kupując filtr należy zwrócić uwagę na to jakiej wody używamy do systemów nawadniających i jaki jest jej przepływ. Zależnie od tego do wyboru będziemy mieli filtry dyskowe, siatkowe oraz żwirowe.

Źródło: Firma Watermil – systemy nawadniania