Czy warto ogrzwać dom pelletem, czy lepiej wybrać węgiel?

Przed tymdylematem zostaje postawionych duża ilość osób, zdania wahają się, a wśród odbiorców znajdują się entuzjaści zarówno pelletu, ekogroszku jak i popularnego węgla. jaki czynnik powoduje że wybór jest taki trudny I opinie podzielone? Dzisiaj pokażemy Ci plusy jak też wady tych sposobów opału.

Pomoże Ci to zdecydować, która metoda opału będzie dla Ciebie najlepsza. Polecimy Ci również popularnych, zaufanych producentów oferujących najwyższej jakości surowce opałowe. Aby dowiedzieć się więcej o metodach opału przeczytaj ten materiał.

Cena – węgiel czy pellet?

Do niedawna wielką przewagę powyższej kwestii miał węgiel. Jako tradycyjny materiał opałowy przez dziesiąciolecia wiódł prym i zdobył wielu zwolenników. Jednak w ostatnim czasie popyt przechyla się na korzyść alternatywnych środków opału jak na przykład pellet. Po podwyżce kosztów węgla korzystanie z niego przestało być tak korzystne cenowo, zwłaszcza iż jego wydajność wcale znacząco nie różni się od nowych metod.

Właśnie przez wzgląd na cenę pellet staje się coraz bardziej popularny. Ze względu na proces jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mają możliwość zaoferować korzystną cenę. Pellet wytworzony jest trocin pozostałych po produkcji, są one sprasowane w finalny produkt. Jest to mniej wymagający i tańszy sposób niż wydobycie węgla drzewnego lub kamiennego a a do tego bardziej ekologiczny, gdyż zużywa się odrzuty. Produkcja pelletu nie przyczynia się do wycinki terenów zielonych czy eksploatowania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel uchodzi za najlepszą metodę opałową. Wartość opałowa węgla może sięgać nawet 20 MJ/kg, lecz dużo zależy od jego jakości. Zwykle im droższy jest , tym lepszą klasę węgla dostajemy. W tej kwestii pellet nieznacznie jednakże odbiega od popularnego  węgla. Doskonaląc sposób produkowania producenci Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wydajność podobną do węgla a do tego bardziej pewną, za każdym razem wiesz czego możesz się spodziewać po produkcie, który kupujesz. 

Ile popiołu zostaje po spalaniu?

W tej konkurencji absolutnym faworytem jest pellet. Jest to znacznie bardziej czysty oraz wygodniejszy sposób opału niż węgiel. lość odpadów w wyniku spalania pelletu okazuje się imponująco niska i osiąga zaledwie 1%, podczas gdy węgiel dobiegać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują skalę zanieczyszczeń, jakie produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o częstotliwość czyszczenia pieca chodzi. Ogrom pozostałości po spalaniu to również wpływ na atmosferę i jakość powietrza. Opalanie węglem znacząco przyczynia się do zanieczyszczenia planety, na której, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, żeby decydować się na tę metodę palenia, nie tylko wymaga większego nakładu czasu podczas codziennego używania, ale również węgiel nie jest tak bezproblemowy i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po naszym artykule utwierdziłeś się w tym, która forma opału jest dla ciebie najkorzystniejsza, zapraszamy do zorientowania się w ofercie producentów opału, takich jak Pelleton, Olimp, Smile czy też Trak, których wyroby możesz znaleźć w PPHU Peleton.