Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Jest to wynik zalet, które można jej przypisać. Panele słoneczne to dziś naprawdę częsty widok w Polsce. Wiele osób, które dopiero rozważa ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena , a także od czego jest ona uzależniona. Zobaczmy co ma wpływ na to, ile kosztuje fotowoltaika.

Jakie są najważniejsze zalety fotowoltaiki?

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle warto zamontować panele słoneczne. Fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną do wyprodukowania energii elektrycznej. Oznacza to, że panele słoneczne pozwalają nam na niezależność od dostawcy prądu. Jeżeli mieszkamy w okolicy, w której często zdarzają się awarie skutkujące przerwami w dostępie do energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się naprawdę świetnie. Dodatkowo pozwala ona uniknąć rosnących cen prądu. Fotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska naturalnego. Panele słoneczne podczas pracy nie produkują gazów i pyłów, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Nie generują hałasu, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie wpływa negatywnie na komfort mieszkania w domu. Panele słoneczne są bezobsługowe, a raz zamontowane sprawdzają się przez wiele lat.

Zobacz ofertę firmy Eco-synergia – Pomorskie to obszar ich działania.

Cena paneli słonecznych a miejsce ich montażu

Tym, co wpływa na koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest na ogół miejsce montażu. Najlepiej jest, jeśli panele słoneczne można zamontować na dachu , nie wprowadzając na nim żadnych poprawek. Wówczas cena jest najniższa. Może jednak zdarzyć się tak, że panele można zamontować wyłącznie na gruncie. Wówczas koszt zostanie zwiększony o budowę specjalnej konstrukcji oraz przygotowanie przekopu po to, aby połączyć instalację fotowoltaiczną z domem.

Warto również zapoznać się z realizacjami firmy Sollab – również województwo Pomorskie

Czy cena instalacji fotowoltaicznej zależna jest od doświadczenia firmy ją wykonującej?

Na ogół jest tak, że cena zależy od doświadczenia wykonawcy. Doświadczone firmy, które długo działają na rynku paneli słonecznych mają w wielu wypadkach nieco wyższe stawki. Warto jednak pamiętać, że nie warto oszczędzać, decydując się na fotowoltaikę. Firma, która dopiero zaczyna swoją działalność na tym rynku może wykonywać instalację niepoprawnie. Zawsze jest także ryzyko nieprawidłowego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

panele słoneczne

Czy lokalizacja wpływa na cenę fotowoltaiki?

Podejmując decyzję o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, zawsze należy pamiętać, że w dużych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są trochę wyższe. Mimo to instalacja paneli słonecznych naprawdę się opłaci.

Czy rozmiar instalacji wpływa na cenę fotowoltaiki?

Im większa instalacja, tym rzecz jasna więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Podobnie jest wtedy, kiedy panele muszą mieć większą moc. Należy jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Nie jest więc dobrym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby ponieść mniejsze koszty.

Czy wiesz, że możesz otrzymać dofinansowanie na założenie paneli słonecznych?

Jeśli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną, a jednocześnie zależy nam na tym, aby ponieść możliwie jak najmniejszy koszt, warto postawić na dofinansowanie. Dzisiaj dostępne są rozmaite programy, które gwarantują dofinansowanie na montaż fotowoltaiki. Fotowoltaika to nie bez powodu jest wybierana coraz częściej. Bez wątpienia poniesiony wydatek zwróci się stosunkowo szybko.