Co to ekogroszek i pellet? Podstawowe pojęcia związane z ogrzewaniem

Wiele osób znajdujących się w domkach jednorodzinnych korzysta z pieców ogrzewanych różnymi typami paliw opałowych. Na polskim rynku znajduje się ich wiele, dlatego osobom nie interesującym się tym tematem może być trudno wybrać coś dla siebie. Mimo, że obszerny wybór na początku wydaje się być kłopotliwy, to w rzeczywistości nie jest to tak trudne. W tym artykule dowiesz się o wszystkim na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Informacje zaczerpnięte z: http://marko24.pl/ekogroszek/.

Czym jest pellet?

Pellet to granulat niedużej wielkości o kształcie prostokątów albo malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Właściwości ekogroszku

Ekogroszek to typ paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w odróżnieniu do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a także łatwiejszy w wykorzystaniu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z największych wartości wśród dostępnych typów paliw. Pozostawia niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi składnikami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że wiele firm produkujących pellet oferuje sprzedaż z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Zatem zanim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź szczegółowo ofertę danej firmy.