Co robić aby idealnie ułożyć podłogę?

Remont generalny mieszkania najczęściej wiąże się z wymianą podłóg. To samo spotyka właścicieli mieszkań od dewelopera lub świeżo wybudowanych domków jednorodzinnych. Wybór odpowiedniego rodzaju posadzki, a potem idealne położenie jej nie jest wcale takim prostym zadaniem jak się wydaje. Na co powinno się spojrzeć przed ułożeniem podłóg, jaki ich rodzaj kupić i czy trzeba zatrudnić do tego fachowców?

Jak przygotować podłoże?

Najistotniejszym momentem przy przygotowywaniu podłoża przed układaniem podłogi jest drobiazgowe zweryfikowanie czy jest ono wyrównane. Jeśli planujemy układać podłogę z drewna to możliwe są jedynie 2 milimetry nierówności przy długości 2 m. Takie odchylenia będziemy mogli usunąć w tracie montażu. Jeżeli podczas zbierania miary odkryjemy większe nierówności to wyrównanie posadzki na tym etapie będzie przymusowe. Idealnie sprawdzają się w takich momentach masy samopoziomujące, które posiadają prawidłowe właściwości i parametry.

Jeżeli podłoże jest równe to w następnej kolejności trzeba sprawdzić jego wytrzymałość. Jeśli parametry wytrzymałościowe będą zbyt niskie to trzeba skorzystać z wzmocnienia przykładowo z preparatów gruntujących. Te trzeba zawsze dopasować do aktualnej jakości podłoża.

Dodatkowo należy sprawdzić wilgotność oraz potencjalne wady podłoża. Przed każdym montażem podłogi drewnianej potrzebne jest wyszlifowanie podłoża.

Wybór dobrej jakości paneli

Zmieniając podłogę w domu będziemy musieli wybrać między podłogą z litego drewna, a panelami. Wybór paneli nie jest prostą sprawą, dlatego że w sklepach co chwilę pojawiają się nowe modele. Panele bywają poddawane obróbce technicznej, szczotkowane a także wybielane i każda z tych procedur sprawia, że wyglądają zupełnie inaczej i posiadają różne barwy i odcienie.

Kupując panele trzeba zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im wyższa liczba tym atrakcyjniejsza trwałość. Nie oznacza to mimo wszystko, że do mieszkania powinniśmy nabywać najwyższej klasy panele – przeważnie wystarczą takie klasy AC3 albo AC4.

Kolejna ważna sprawa to niepodatność na odkształcenia – jeśli planujemy chodzić po nich w butach na obcasie, albo kłaść je w zawilgoconych domach, to dobrze będzie zamontować panele z mocniejszą płytą HDF, która jest w rdzeniu.

Jeśli wybrane przez nas panele spełnią wszystkie te wymagania, a dodatkowo będą charakteryzowały się odpornością na działanie promieni UV, a lakier do paznokci zmyjemy z nich bez zostawiania ani jednego śladu, to znaczy, że wybraliśmy podłogę dobrą jakościową.

Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu specjalistów?

Najgorsza możliwa sytuacja jest taka, kiedy nabyliśmy doskonałe panele podłogowe ale w trakcie układania ich w domu, popsuliśmy całą robotę. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji powinno się zatrudnić do tego specjalistów. Najistotniejsze jest wyszukanie zaufanej firmy, przy której będziemy pewni, że profesjonalnie ułoży podłogi. Możemy znaleźć ją z pewnością w Gdańsku. Przed zatrudnieniem ekipy remontowej zweryfikujmy ich doświadczenie i komentarze innych zleceniodawców. Powinniśmy się także zapytać specjalistów jakich używają klei i lakierów do wyłożenia paneli. Tak samo zapytajmy się o lakier – całkowicie inny będzie wykorzystany przy drewnie surowym, a inny przy lakierowanym.

Spytajmy się też o ich procedury – warto wiedzieć, że przed ułożeniem podłogi to należałoby zmierzyć wilgotność posadzki. Bez tego może nam ona spuchnąć i powykręcać się. Jednakowa sytuacja jest wtedy gdy fachowiec ułoży ją zbyt blisko ściany – wtedy może pękać.

Wiedzcie, że profesjonalna firma do układania podłogi jest równoznaczna z dobrą jakością tego podłoża. Jak najbardziej poszukajcie takiej w Gdańsku.

Źródło: Dom i Styl – podłogi w Gdańsku