Błędne przekonania na temat paneli słonecznych

Fotowoltaika jest w ostatnich czasach jednym z bardziej powszechnych Odnawialnych Źródeł Energii. Ze względu na popularność, którą zyskuje, coraz częściej rozmawia się o fotowoltaice nie tylko w między fachowcami, ale też wśród znajomych, którzy przypuszczalnie mają możliwość być zainteresowani inwestycją w takie rozwiązanie. Im przedmiot jest bardziej popularny, tym bardziej tym więcej pojawia się nieprawdziwych informacji. Jest duża ilość sceptyków, którzy budują nieprzychylne plotki na temat opłacalności, wytrzymałości albo ilości energii, jaką możemy pozyskać. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Dziś spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez sceptyków.

Artykuł powstał w oparciu o informacje ze strony firmy Imigo – fotowoltaika, fachowców świadczących usługi na terenie takich miejscowości jak Katowice, Rybnik czy też Bielsko Biała.

W Polsce jest za małe nasłonecznienie

To jeden z pierwszych mitów, który niestety skutecznie zraża potencjalnych inwestorów. Polakom wydaje się, że ze względu na długa zimę oraz pochmurne dni panele słoneczne nie nie będą w stanie wygenerować dostatecznej ilości energii. Mapy nasłonecznienia pokazują zupełnie co innego. Oszacowano, że w Polsce mamy około 1000kWh/m2, co znaczy, że nie ma żadnych obaw, aby dokonywać inwestycji w fotowoltaikę w Polsce.

Fotowoltaika jest nieopłacalna

Jest to mit, który odstrasza osoby zainteresowane instalacją paneli słonecznych. Co, jeśli po wydaniu pieniędzy okaże się, że to nieudana inwestycja? Jest to nieuzasadniona obawa. Dzisiaj istnieje duży wybór przeróżnych ulg i dopłat, które redukują koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne. Na dodatek, według szacunków, przeciętna instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po około 5-7 latach. Powinno się także wziąć pod uwagę stale wzrastające koszty prądu. Tym bardziej opłaca się wybrać niezależność od zewnętrznych firm.

Pozwolenia potrzebne na montaż instalacji

Według prawa budowlanego na zamontowanie paneli słonecznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, zezwolenia na montaż nie są konieczne. Może się zdarzyć, że ze względu na montaż paneli słonecznych będzie niezbędna ingerencja w konstrukcję dachu. To oczywiście może się wiązać z koniecznością uzyskania pozwolenia.

Działanie paneli słonecznych zimą

Działanie fotowoltaiki nie jest ograniczona tylko do ciepłych części roku. Jeśli zainwestujemy w panele fotowoltaiczne nie musimy martwić się, że nie będą one działały zimą. Fotowoltaika działa przez okrągły rok, chociaż jak łatwo się domyślić zimą może mieć mniejszą wydajność. Jest tak ponieważ zimą nasłonecznienie jest niższe, niż w miesiącach letnich i wiosennych. W mniej słonecznych miesiącach należy też mieć w pamięci, aby zwracać uwagę na to, czy panele fotowoltaiczne nie są zasłonięte śniegiem. Trzeba je wtedy z niego oczyścić, aby mogły działać bez zarzutu. Zwykle jednak firmy fotowoltaiczne myślą o tym i instalują panele pod kątem około 30-45 stopni, by śnieg miał możliwość się z nich zsunąć.